U Ženevi se održava 62. zasedanje Saveta za ljudska prava Ujedinjenih nacija (HRC62), gde se raspravlja o temama koje na prvi pogled deluju daleko od Srbije i Zapadnog Balkana, ali nisu. Naprotiv, govori se o muškarcima i njihovoj ulozi u društvu. Govori se o nama. O tome kako se menja svet i zašto je upravo sada važno da se muškarci uključe u borbu za ljudska prava i rodnu ravnopravnost.
Mi muškarci okupljeni u inicijativi “Ne posmatraj. Reaguj!” verujemo da takav razgovor moramo voditi i u Srbiji.
Mladi muškarci
Poslednjih godina svedoci smo da različiti pokreti i pojednici pokušavaju da ubede mlade muškarce kako su upravo oni najveće žrtve savremenog društva. Da su žene dobile “previše prava” a da feminizam ugrožava muškarce. Da je rodna ravnopravnost igra u kojoj muškarci sigurno gube. To jednostavno nije tačno.

Istina je mnogo složenija. Mladi muškarci danas zaista jesu pod velikim pritiskom. Sve više njih oseća usamljenost, nesigurnost, depresiju i nepoverenje premа okolini. Ali uzrok tih problema nisu žene, njihova prava ili rodna ravnopravnost. Uzrok je model muškosti koji nam je decenijama prodavan kao jedini ispravan.
Patrijarhat je muškarcima obećavao moć, a mnogima je doneo usamljenost. Obećavao je autoritet, a proizveo pritisak da nikada ne pokazujemo emocije. Govorio nam je da moramo biti jaki, da ne smemo plakati, da vredimo samo ako zarađujemo više, imamo veću moć ili kontrolišemo drugea naročito žene.
Mnogi mladići danas osećaju da ne mogu da ispune ta očekivanja. Umesto podrške, dobijaju internet “gurue” koji im nude jednostavne savete i krivce. Najčešće su to žene, feministkinje ili LGBTIQ osobe.

Savet za ljudska prava
Na ovogodišnjem zasedanju Saveta za ljudska prava posebno se upozorava da digitalno nasilje nad ženama nije problem budućnosti. Ono se dešava upravo sada. Veštačka inteligencija, društvene mreže i takozvana “manosfera” postali su prostori u kojima se šire mizoginija, govor mržnje, osveta i pozivi na nasilje prema ženama. Posledica nije samo internet rasprava, ključna posledica je da se žene povlače iz javnog života, odustaju od prilika da glasno govore i osećaju se manje bezbedno. Znamo da manosfera nije “muška internet kultura”, to je nasilje.
I zato angažovanje muškaraca protiv nasilja prema ženama nije sporedna tema. Ono je jedno od ključnih rešenja. Mi muškarci moramo prestati da budemo nemi posmatrači. Moramo naučiti da reagujemo kada čujemo seksistički komentar. Kada neko ponižava devojku u školi ili na fakultetu. Kada vaš prijatelj deli intimne fotografije bez pristanka. Kada neko opravdava nasilje ili femicid.
Promena počinje mnogo pre nego što dođe do samog čina nasilja.
Zato stručnjaci okupljeni oko globalne MenEngage alijanse predlažu nekoliko pravaca delovanja.
- Da menjamo priču o tome šta znači biti muškarac.
- Da odbacimo ideju da muškarci imaju pravo na dominaciju.
- Da gradimo savezništvo sa ženama umesto sukoba.
- Da razgovaramo o mentalnom zdravlju, seksualnom obrazovanju i odgovornim partnerskim odnosima.
- Da koristimo društvene mreže za širenje dobrih primera, a ne mržnje.
- Da menjamo ponašanje muškaraca koji imaju moć i uticaj.
Drugim rečima, da menjamo kulturu.
Naša društva
Na Zapadnom Balkanu to je možda važnije nego bilo gde drugde. Odrastali smo u društvima u kojima se od muškarca očekivalo da bude “glava kuće”, da nikada ne pokaže slabost i da silom rešava probleme. Danas znamo da taj model nije doneo sreću ni ženama ni muškarcima. On je donosio nasilje i femicide. Donosio je i generacije muškaraca koji nikada nisu naučili da razgovaraju o svojim emocijama.
Potrebna nam je muškost koja ume da kaže “izvini”, koja poštuje granice, koja ne vidi ravnopravnost kao pretnju, već kao oslobađanje i muškaraca i žena od zastarelih uloga. Ako želimo društvo bez nasilja, ne možemo čekati da se promene samo žene. Moramo se menjati i mi muškarci. I to ne zato što smo svi nasilnici, već zato što možemo biti deo rešenja.
Zato sledeći put kada čujete da neko kaže kako su muškarci izgubili svoje mesto u društvu i da se nekada znao red, zapitajte se: da li smo mesto izgubili ili konačno dobijamo priliku da svoju novu ulogu gradimo na poštovanju, ravnopravnosti i odgovornosti?
Mi muškarci, okupljeni oko inicijative “Ne posmatraj. Reaguj!” biramo ovu drugu mogućnost. A pozivamo i vas da nam se pridružite. Jer promena muške uloge nije pretnja muškarcima, ona je prilika da postanemo bolji ljudi.
